3d Mimari Modellemenin Önemi

Mimari tasarım, birçok değişkene göre şekillenen kompleks bir süreçtir. Mimarlar, zihinlerinde canlandırdıkları formları ve yapılara yükledikleri işlevleri bir araya getirebilmek için güçlü bir “3 boyutlu düşünme” yeteneğine sahip olmalılardır. İşin uzmanları aldıkları zorlu eğitimlerle bu yeteneklerini geliştirebilirler, fakat kullanıcılar için böyle bir mecburiyetten bahsedilemez. Peki, müşteriye ya da yapım sürecinde yer alan yatırımcılara tasarımı en iyi şekilde anlatabilmek için ne yapmak gerekir? Gelişen teknoloji ile birlikte çok gerçekçi sonuçlar ortaya koyabilen ‌3D mimari modeller sayesinde mimari sunumlarınızı etkileyici bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Gerçekçi Modeller ile Tasarıma Güç Katın

‌3D mimari modelleme, mimarın hazırladığı tasarımın kullanıcılara en gerçekçi hâliyle sunulmasını sağlar. ‌Foto-gerçekçi ‌(photo-realistic) görseller, yapının öngörüldüğü şekilde tamamlanmış halini gözler önüne serer. Bu sayede mimarın zihnindeki tasarımı 3 boyutlu olarak, tüm ayrıntılarıyla yansıtmak mümkün olur. ‌3D mimari modeller, yapının sahipleri ya da orada yaşamak isteyen insanlar için sunulan gerçekçi bir deneyim olarak da tanımlanabilir. Kullanıcılar, ‌3D modeller sayesinde 2 boyutlu plan çizimlerinde fark edemedikleri detayları net bir şekilde fark edebilirler.

Mimari eserlerin yaşanabilir mekanlar hâline gelebilmesi için insan ölçeğinde düşünülüp tasarlanması gerekir. Yapıların insanlar üzerinde bıraktığı görsel etkiyi ortaya çıkarmak için planlar ya da klasik proje sunumlarında yer alan görünüşler yeterli olmayabilir. Işık, renk, malzeme, doku ve insan faktörü ile zenginlik katılmış ‌3D modeller sayesinde, yapının formunu net bir şekilde görüp incelemek herkes için mümkün hale gelir. Mimarın oluşturduğu konseptin tam bir bütünlük içinde algılanabilmesini sağlayan ‌3D modeller, iç mekan tasarımları için de idealdir. Güçlü iç mekan görselleri ile kullanıcılar, yapı içinde nasıl bir yaşam deneyimleyebileceklerini yakından anlayabilirler.

Şık Detaylar ile Görsel Etkiyi Artırın

Çağımızda, gelişmiş mimari tasarım ve modelleme programları sayesinde oldukça gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz. Modelleme süreci sonucunda ortaya çıkan ve “render” olarak adlandırılan görseller, kendi başına gerçekçi bir yapıya sahip olsa da çoğu ‌3D modelleme uzmanı bununla yetinmez. Alınan ‌render, çeşitli görsel işleme programları ile daha da gerçekçi bir hâle getirilir. İnsanlar, ağaçlar, araçlar ve bulutlar ile gerçeğe yakın bir görünüme kavuşan ‌3D modeller, çeşitli efektlerle özgün bir görünüm kazanır. Gece ve gündüz için ayrı şekilde yapılan ‌3D modelleme çalışmaları sayesinde kullanıcılar yapıları her açıdan inceleme imkanı bulur.

‌3D mimari modelleme video şeklinde de yapılabilir. Kullanıcının gerçeklik algısını pekiştiren ‌3D modelleme videoları, yapının çevresiyle olan ilişkisini de en iyi şekilde yansıtır. Sürekli gelişen teknolojinin mucizelerinden biri olan VR (Sanal Gerçeklik) gözlükleri sayesinde, kullanıcılar henüz proje hâlindeki yapıların ‌3D modellerinin içerisinde gezinebilir. Teknolojinin sunduğu yenilikler, yapıların sadece tasarım aşamasında değil, sunum aşamasında da mimarlara büyük ayrıcalıklar sağlar.

Blog

Her hafta video içerik geliştirme ile ilgili yeni yazılar ve video pazarlaması ile ilgili öngörüleri blog sayfamızda paylaşıyoruz.

2023 Yılı “Video Pazarlama” Trendleri
2023 Yılı “Video Pazarlama” Trendleri

Dijital pazarlama uzmanları, video içerik ortamının 2023 yılında %12’lik bir oranda büyüyeceğini öngörüyor.

DETAYLAR
3 Boyutlu Mimari Modelleme İle Marka Konut Projesi Tanıtımı
3 Boyutlu Mimari Modelleme İle Marka Konut Projesi Tanıtımı

Konut projesi tanıtımı, bir inşaat şirketinin ya da gayrimenkul yatırımcısının, yaptığı yeni bir konut projesini tanıtmak için kullandığı bir açıklama veya promosyon olabilir.

DETAYLAR
Tüm Blog Yazıları
Teklif Al

Müşterilerinizi etkileyecek, sizi keyifle anlatacak video çözümlerimizle tanışmanız için sabırsızlanıyoruz.Bu formu doldurarak harika bir çözüm ortaklığının ilk adımını şimdi yaşayabilirsin. Hazırsan başlayalım o zaman.

HEMEN TEKLİF AL
Bize ulaşın

Bize söylemek istediklerinizi duymaktan ve işiniz için ihtiyacınız olan
çözümleri sunmaktan mutluluk duyuyoruz

iletişim formu
İsim Soyisim
E-Posta Adresiniz
Telefon
Mesajınız
ARA
TEKLİF AL